Hodnocení turnaj Ostrava

O víkendu jsme absolvovali dost náročný turnaj pro U11 holky , kluky a U13 kluky v Ostravě. Už při odjezdu na hlavním nádraží v Praze při pohledu na čtyřiceti člennou skupinu dětí nám bylo jasné, že si o víkendu dost mákneme. Nástup naší tlupy do vlaku proběhl celkem v poklidu a celou cestu ve vlaku si děti to dost užívaly. Měla jsem z cesty trochu strach, jak tolik dětí ukočírujeme, ale byly neskutečně hodné, takže nedošlo k žádnému konfliktu s ostatními cestujícími. V Ostravě jsme se přesunuli na ubytovnu a čekaly nás první zápasy.

Každý z trenérů si zhodnotí výkony svého týmu.

Kluci U11

Skupina kluků U11 je složená z několika zkušených hráčů a z kluků, kteří jsou zápasově úplní začátečníci. To se projevilo při zápasech, kdy výkony jednotlivých dětí měly rozdílnou úroveň. Z tohoto důvodu byl pro nás první zápas opravdu dost náročný. Zápas jsme nezačali úplně dobře, když během prvních tří minut došlo k vyfaulování našeho nejzkušenějšího hráče Štěpána. Na hřišti zůstala skupina kluků z přípravky, pro které byl vůbec problém rozpoznat útok od obrany. Nicméně to jsou holt začátky. Bohužel i v dalších čtvrtinách už i zkušenější kluci zůstali jako opaření a nebyli oporou, jak jsme od nich očekávali. Tak nám zůstal jediný tahoun Venca, který se nevylekal, ale to nestačilo. Zápas jsme prohráli o 16 bodů.

Ještě ten den ve večerních hodinách nás čekal další soupeř, tentokrát holky z HB z Prahy. Trochu jsem se děsila jak bude zápas probíhat, ale ukázalo se že kluci se z prvního zápasu lehce poučili a chuť po vítězství a daných koších u nich zvítězila nad strachem. Začali bojovat o každý míč, začali bránit, začali chtít balon a najednou měli ze hry radost a to se projevilo na výsledku, kdy jsme holky výrazně porazili.

V sobotu ráno nás čekal soupeř nám velmi známý a to naše skupinka holek U11. Takže jsme se těšili na Tygří souboj. Naše holky jsou tým zkušenější a výkonnostně vyrovnanější, než tým kluků, takže jsem si byla celkem jistá, že nás musí holky porazit. Kluci mě ale překvapovali svým výkonem každý zápas, výrazně se zlepšovali a jejich bojovnost a rychlost nahrazovala technické nedostatky. Holky jsme porazili a v podstatě jsme jim nedali moc šancí k vítězství. Je vidět, že bojovnost a rychlost je v basketbalu dětí jednou z nejdůležitějších věci. Technika se naučí, ale bojovnost a chuť hrát děti musí mít v sobě. A to naši kluci mají. Postupně se zapojovali do hry všichni na hřišti, nejdříve v obraně a postupně i v útoku.

V odpoledních hodinách nás čekal další Ostravský soupeř, kluci z NH Ostrava. Byl to tým složený ze začátečníků, bez opor. Opět došlo k dalšímu zlepšení hry a hlavně obrany. Naši zkušenější hráči začali do útoku zapojovat všechny ostatní. Kluci si zkoušeli vše co jsme je zatím na trénincích stihli naučit. Zápas byl jasně v naší režii, takže jsme výraznou výhrou potvrdili favorita zápasu.

V neděli ráno nás čekal nejtěžší soupeř turnaje, velké a zkušené hráčky ze Sadské. Holky ze Sadské všem dávaly neskutečnou lekci, všechny porážely o šedesát bodů a soupeři nebyli schopni přejít na útočnou půlku. Kluci šli do zápasu s velkou chutí se poprat o slušný výsledek. A to se jim opravdu dařilo. První poločas byl naprosto vyrovnaný, což naše soupeře lehce vyvedlo z rovnováhy. Kluci se rvali jako tygři, bojovali o každý míč a v obraně byli dost nepřekonatelní. Rozdíl byl ve schopnosti dostat míč do koše, my se na každý bod šíleně nadřeli, museli jsme opakovaně doskakovat a znova a znova střílet, kdežto soupeř se ke střeleckým pokusům nedostal tak často, ale co vystřelil, to zkušené hráčky proměnily. Ve třetí čtvrtině, nám holky odskočily a už ani zkušení hráči ve čtvrtině poslední nedokázali tento rozdíl skóre vyrovnat. Zápas jsme prohráli o cca dvacet bodů, ale výkon byl výborný. Kluci i skutečně sáhli až na dno svých fyzických sil. Hráli na své možnosti výborně.

Posledním soupeřem nám byly v neděli v poledne holčiny z Ostravy. Na většině kluků byla znát fyzická únava a vyčerpání z těžkého zápasu se Sadskou. Přesto jsem holky doslova rozmetli a to asi o cca padesát bodů. Kluci si z turnaje vezou domů stříbrné medaile, ale hlavně hodně cenných zkušeností a myslím, že i hodně zážitků.

Turnaj nám ukázal momentální možnosti našeho týmu. Tým je složený z neskutečně šikovných a bojovných kluků, ale basketbalových začátečníků. Pokud máme navázat na výsledky starších skupin, je potřeba co nejvíce tréninkových účastí všech dětí. Pro tuto skupinu máme přihlášených hodně soutěží, takže pokud budou kluci chodit pravidelně na tréninky a na zápasy, mohou být jedni z nejlepších a hra jim bude přinášet radost a potěšení.

Holky U11

Družstvo holek U11 bylo tvořené několika hráčkami již ohranými ze starších ročníků ale také několika, které neměli ještě zkušenost s žádným zápasem nebo turnajem. Navíc skoro polovinu družstva tvořily hráčky ročníku 2006 a mladší. Turnaj byl pro nás jednoznačným přínosem – v naší hře bylo zápas od zápasu vidět jednoznačné zlepšení a stále větší zapojení méně vyhraných hráček.

Po příjezdu a ubytování nás čekal náš soupeř z Prahy – HB Basket. Holky z HBB hrály v každé pětce na jednu výbornou hráčku, zatímco my jsme se snažili o týmovější pojetí basketbalu (v podobě snahy o „hoď a běž“ a přihrávek na sbíhající hráčku pod koš). V obraně se nám celkem podařilo ubránit dvě soupeřovi opory a v útoku zapojit většinu hráček do hry, díky čemuž jsme hladce zvítězili.

Druhý den jsme měli před sebou 3 zápasy, první s našimi chlapci, kteří přijeli oslabeni o dva důležité hráče. Naše holky předvedly techničtější výkon, zatímco kluci ukázali bojovnější a více rychlostně založené pojetí basketbalu. První pětky hrály velice vyrovnaně – my hoď a běž a spolupráce dvojic, kluci dobrá obrana a protiútok. Bohužel ve druhé pětce jsme byli výrazněji slabší. Náš vyrovnaný výkon narazil na 4 slabší kluky a Štěpána, který dokázal získat velké množství míčů z naší rozehrávky a přihrávek a zakončit rychlý protiútok 1na0. Navíc nám rozboural naší hru založenou na „hoď a běž“, protože i když bránil svojí hráčku v rohu, dokázal získat míč letící na sbíhající hráčku do bedny. Nicméně i po uštědřené prohře hodnotím zápas velice pozitivně a myslím, že se s ostatními trenéry Tygrů budeme snažit, abychom si takový zápas zopakovali někdy místo tréninku.

Druhý sobotní zápas nabídl střetnutí s chlapci z NH Ostrava. Soupeř byl složen hlavně ze začátečníků. Do hry se od začátku zápasu zapojily nejmladší hráčky a i méně zkušené hráčky si mohly na hřišti vyzkoušet to, co si v těžkém zápase netroufnou.

Poslední zápas dne nás čekalo družstvo Sadské, které podle mého názoru přivezlo hráčky staršího ročníku, zatím vítězilo bez problémů a rozdílem třídy (vyhrálo všechny zápasy rozdílem 50 a více bodů). Do zápasu jsme nastoupili velice dobře a naše předvedená hra byla zatím nejlepší na turnaji, bohužel postupem zápasu předvedly hráčky Sadské lepší fyzickou připravenost, zatímco našim děvčatům začaly docházet síly, hráčky Sadské hrály jako na začátku utkání. V tomto utkání nám velký problém dělalo uvolnění pro míč při vyhození z autu – Sadská hrála obranu, kdy obránce vyhazujícího vypomáhá na uvolňující se hráče, což naše hráčky ročníku 2005 a mladší nebyly schopné přehrát. Zápas jsme prohráli velkým rozdílem přibližně 50 bodů, nutno ale dodat, že skóre neodpovídá kvalitě naší předvedené hry – soupeř byl lepší, ale zápas měl skončit tak o 20. Nicméně jsme celý zápas nepřestali bojovat a hrát, čehož si velice cením a myslím, že toto utkání našim hráčkám dalo z celého turnaje nejvíce.

V neděli první zápas proti holkám ze SBŠ Ostrava proběhl bez problémů. Od začátku zápasu jsme kontrolovali hru, bohužel skóre vypadalo velice vyrovnaně, protože jsme celé utkání bojovali s naší naprostou neschopností trefit koš. V utkání jsme zvítězili a znovu se do hry zapojily všechny hráčky, ale naší hře už něco chybělo.

Náš poslední zápas turnaje proti klukům z BK Snakes Ostrava by se dal rozdělit na 2 části. Na první tři čtvrtiny a na čtvrtinu poslední. Navázali jsme na výkon z předešlého zápasu a nastoupili jsme naprosto tragicky. Hráli jsme odevzdaně, bez nasazení, a když už jsme se dostali do šance, tak jsme dokázali minout jednoduchou střelu. Tato hra nám vydržela až do závěru třetí čtvrtiny. V poslední čtvrtce jsme se dokázali probrat (hlavně v obraně) a pomalu jsme začali stahovat soupeřovo 10 bodové vedení. Bohužel 8min nám na dotažení soupeře nestačilo a prohráli jsme ve vyrovnané koncovce o 2 body.

Na turnaji jsme obsadili celkové čtvrté místo, ale protože se hodnotily kategorie zvlášť chlapců a dívek, tak z dívčí části jsme obsadili stříbrnou pozici. Turnaj byl pro družstvo děvčat velice přínosný. Hráli jsme 3 těžké zápasy, kde se mohli prosadit zkušenější hráčky, a 3 lehké, kde dostaly velký herní prostor hráčky mladší a méně zkušené. Všichni ale mohli zjistit jednu věc – zvládnutí herních dovedností (driblink, přihrávka, střelba…) není otázkou odehraných zápasů, ale odchozených tréninků a bylo velice dobře vidět, které hráčky na tréninky chodí více a které méně.

Kluci U13

Skupinka chlapců U13 se skládala ze třech hráčů ročníku 2003, dvou holek 2003 a zbytek týmu tvořili kluci, kteří se narodili v roce 2004. Bohužel kvůli studijním povinostem s námi nemohl odcestovat Martin Kheil, ale i přesto ho celé družstvo dokázalo zastoupit svojí kolektivní hrou a přístupem. Kategorie U13 se v Ostravě hrála formou každý s každým, kde nás ve skupině bylo i s námi 6 týmů, takže jsme na turnaji odehráli 5 zápasů.

V pátek po příjezdu jsme se odebrali do tělocvičny, která byla vzdálená 10 minut chůze od ubytovny. Prvním soupeřem nám bylo velmi známé USK Praha, se kterým už nějaký ten pátek svádíme souboje v pražském přeboru. Soupeř sice měl výškovou a fyzickou převahu, ale my jsme byli ti, co udávali tempo hry od začátku zápasu a pro mě byla velmi pozitivní skutečnost v tom, že umíme bránit a hrát kolektivně na útočné polovině. Do poločasu jsme si vytvořili osmi bodové vedení a to jsme udržovali do konce zápasu. Konečný stav 37:26 pro nás. Jestli mě v tomto zápase někdo opravdu překvapil a to v pozitivním smyslu, tak to byla Eliška Matasová. Mohl bych říct, že lepší obránce v tomto zápase vidět nebyl.

Druhý zápas se hrál ještě v pátek večer a to proti soupeři z Polska, Mosiru Cieszyn. Začátek byl velmi slibný, naší hru zdobil rychlý protiútok, kdy jsme většinou zakončovali 2 na 0 nebo 3 na 1, tím jsme v poločase vedli o 30 bodů. Jen ve 3. čtvrtině jsme polevili v koncentraci a došlo k uspokojení prozatimního výsledku, takže musel přijít timeout, kdy jsem musel trochu zvýšit hlas a klukům domluvit :-). Konečné skóre 68:30.

V sobotu ráno jsme se nasnídali a poté se odebrali  do tělocvičny změřit síly se Snakes Ostrava. Tento zápas byl pro nás tak trochu zakletý, měli jsme herní převahu, ale do toho koše nám nic nespadlo a to ani za situací, kdy jsme přečíslili soupeře a měli úplně volné pozice a to z pod koše. Prohra o 13 bodů, ale když si to spočítám, my měli být ti, co odcházejí ze zápasu jako vítězové a to ve stejném bodovém rozdílu. Po zápase následovala pro kluky 03 dlouhá pauza, ale 04 sehráli přátelské utkání s kamarády z Flames NH Ostrava, které jsme vyhráli. Dokonce kluci dostali i menší dárek, za který ještě jednou moc děkujeme oběma Markům Stuchlým a jejich bandě :-). Večer už nás jen čekal BK Příbor, kde jsme trochu promíchali pětky, sice 2. čtvrtina byla katastrofální, můžu říct že vůbec nejhorší na turnaji, ale i přesto jsme zvítězili přesvědčivě rozdílem dvou tříd.

Poslední zápas jsme sehráli v neděli ráno proti dalšímu ostravskému týmu NH. Soupeř celý zápas hrál v 6 lidech, přitom jich měl k dispozici 11, bohužel já jsem se tomu od poločasu podřídil a také jsem moc nestřídal kvůli potřebě vítězství abychom získali medaili. Jenže poločasový náskok soupeře už se nám dohnat nepovedlo a my tak prohráli o jeden jediný bod a tak jsme se vrátili s bramborou do Prahy.

Závěrem bych chtěl všechny pochválit za nasazení v zápasech a za to, že dokáží plnit to co se po nich vyžaduje. Hráli jsme podle mě nejhezčí a nejlepší basketbal na turnaji v této kategorii, bohužel nám chybělo trochu štěstíčka. Poslední co bych chtěl okomentovat, je chování starších jedinců k těm mladším a naopak. To bylo totiž naprosto úžasné a jsem šíleně rád že tomu tak je.

 

Výsledky jednotlivých zápasů lze nalézt na oficiálních stránkách turnaje zde.

Odkaz na pár fotografií http://bstygripraha.rajce.idnes.cz/Ostrava_cup_2015/

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *