U14 kluci – v extralize 4:2


BŠ Tygři Praha – Plzeň Grizzlies

62:53 (27:15, 37:32, 55:43)

Vicemistra loňského ročníku U13 postihla před startem extraligy nepříjemnost v podobě vážného zranění kolene jednoho z klíčových hráčů Ondřeje Jílka.

Oslabení Grizzlies i tak mají dobrou kvalitu a rozhodně se očekával vyrovnaný zápas.

Nástup do první čtvrtiny byl z našeho podání hodně nekoncentrovaný. Po time outu jsme nastoupili více odhodlaně a výrazné přidání a zlepšení obrany nepovolilo soupeři nic jednoduchého. Po první čtvrtině vedeme 27:15.

Ovšem nástupem do 2. čtvrtiny jako bychom hledali, co děláme za sport. Soupeř, který byl o hlavu menší, doskakoval přes nás jeden míč za druhým a velmi snadno si tak připravoval další šance k zakončení. Obrana ani útok nefungovaly. Soupeř tak dotáhl do poločasu skóre na 37:32.

2. poločas naše trápení pokračovalo. Nehráli jsme disciplinovaně, ani koncentrovaně. Chyběla týmová souhra na útočné polovině, rychlý protiútok …. I tak některé momenty vypadaly dobře, basketbalově, nevzdávali jsme se.

Po nepřesvědčivém a utrápeném výkonu přesto vítězíme o 9 bodů.

BŠ Tygři Praha – Domažlice

64:73 (11:19, 27:27, 50:37, 58:58)

Domažlice přijely posíleni o hráče Loko Plzeň a nastoupily do utkání – stejně tak jako my – s velkým nasazením. Bohužel nás brzdila úspěšnost zakončení zpod koše. První čtvrtinu jsme prohráli 11:19. Druhý poločas jsme drželi vysoké tempo a postupně umazávali náskok soupeře. Dobře individuálně hrající Kikin přidával jeden koš za druhým. Do poločasu srovnáváme skóre a jdeme po 20 minutách do šaten s remízou.

Nástup do 3. čtvrtiny soupeř nedokáže zastavit, my valíme jeden brejk za druhým až je z toho vedení pro Tygry o 19 bodů ve 27 minutě. Pak přijde ale naprostý zkrat. Jonáš udělá zbytečný 4. faul a je nucen střídat. Doposud jsme hráli velmi zodpovědně bez hloupých ztrát …. Ale pak začneme kumulovat jednu chybu za druhou a naprosto zbytečně pustíme soupeře zpět do zápasu. Soupeř velmi lacině snižuje stav na 13 bodů po 3. čtvrtině.

Do čtvrté čtvrtiny nastupujeme až příliš bojácně, s vědomím, že jsme závěr 3. čtvrtiny zbytečně pustili. Soupeř zariskuje a začíná zdvojovat, ztrojovat … někdy až neuvěřitelně v roji 5 hráčů nahání hráče s míčem. My pod tlakem přestaneme hrát, neuvolňujeme se, nenabíháme si do volných pozic, nepouštíme rychle míč z ruky, driblujeme do strany,  což soupeř přesně potřebuje. Ztrácíme a Domažlice posíláme velmi snadno do přesilových a snadných zakončení.

Zariskuji a vracím brzy (ve 33 minutě za stavu +7 bodů) do hry Jonáše. Ten je při střele za 3 faulován, promění první dva, ale pak se postaví při snaze získat míč do cesty soupeři a dává tak šanci odpískat rozhodčímu 5. faul. 

Soupeře to ještě víc nakopne, bojuje a postupně stahuje …. My pokračujeme v bojácném výkonu, nikdo nechce hrát … vloudí se strach o výsledek a na klucích je vidět jak sebevědomí jde pomalu dolů. Soupeř nemá co ztratit a hraje bez strachu, náskok snižuje. 30 vteřin před koncem utkání jsme faulovaní za stavu 2 body pro Tygry a střílíme 2 trestné hody. Neproměňujeme ani jeden, soupeř v dalším útoku promění dvojku. Jdeme do prodloužení. V remízovém stavu a v čase 1:30 do konce utkání, trefuje soupeř důležitou trojku. Další útok my neproměníme a hned další útok stejný hráč ze stejného místa (hloupá výpomoc ze silné strany) proměňuje opět za 3 body. Je rozhodnuto. Domažlice vyhrávají. 

Když pominu atmosféru, která by měla patřit na fotbal a ne na žákovský basket, tak úroveň hry byla hodná extraligy. Může nás mrzet promarněný náskok a zbytečný kolaps. Zápas nám ale ukázal, jak mentalita a důvěra v sebe sama je důležitá. Takovéhle zápasy mají smysl.

Sokol Pražský – BŠ Tygři Praha

74:64 (24:14, 38:30, 49:54)

Vstup do utkání se nám vůbec nepovedl. Jony si udělal za 2 minuty zápasu 3 fauly a výrazně tak oslabil svou nedisciplinovaností družstvo (nemohl bránit klíčové hráče Sokola).  V první čtvrtině jsme hráli velmi staticky a tím jsme usnadnili snadné vedení Sokolu po 10 minutách 24:14.

Ve 2. čtvrtině jsme hru vyrovnali a vypadalo to, že jsme na koni. Ale velmi špatný obraný doskok (celé utkání) nás brzdil do lepšího a rychlého útoku. I po dobré obraně vždy někdo zapomněl odstavit a snadno jsme tak dostávali lehké koše.  Poločasové skóre 38:30 pro domácí.

Nástup do 3. čtvrtiny nám vyšel skvěle. Během 2 minut srovnáváme skóre, vypadáme,  že půjdeme do klíčového trháku, ale bohužel to tak nedopadlo. Přestaneme hrát agresivně, vracíme se ke statické hře, volíme špatné pozice do zakončení a sami se tak připravujeme o navýšení ve skóre. Po 30 minutách vedeme jen o 5 bodů.

Před poslední čtvrtinou si řekneme, že nebudeme hloupě chybovat, zlepšíme útok i obranu včetně obranného doskoku, ale …..  Hned po první úspěšné obraně nabijeme při založení brejku míč do rukou Sokola a ten snadno proměňuje šoupák. Další útok jsme faulovaní, ale neproměňujeme trestné hody a soupeř v postupném útoku po neúspěšné střele doskočí (kdy rozehrávač zapomene odstavit) a je z toho koš s faulem …. už se to s námi veze. Začneme se schovávat, necháváme zodpovědnost na druhých …. Bez odporu pouštíme Sokol zpátky do zápasu. Time out. Nezabere. Stále nehrajeme. Další dva rychlé koše po našich ztrátách. Time out. Důraznější time out. Začínáme hrát, začínáme bojovat. Ale je už pozdě, soupeř dokáže získaný náskok udržet a my prohráváme o 10 bodů. Obrovská škoda… No – musíme to na domácí palubovce Sokolu i s úroky vrátit.

BA Nymburk – BŠ Tygři Praha

67:70 (19:12, 31:31, 50:45)

Předzápasová porada neprobíhala příliš v rukavičkách. Kluci slyšeli pravdu …. Čekal jsem, že do zápasu vletí a budou bojovat a rvát se, ale nedařilo se nám vůbec – kupíme jednu chybu za druhou. Najíždíme do připravené obrany, snažíme se prorvat na sílu mezi 3 postavené hráče … Toho využil dobře hrající soupeř. Hrál s lehkostí, střílel, útočil. My naopak nedáváme snadné střely zpod koše, netrefujeme trestné hody (21 TH zahodíme v utkání). Snaha hrát rychle končí nezdarem. Nejsme schopni v přechodu přehrát 1-1 a rozhazuje nás kontakt s obráncem. Na hráčích je vidět nervozita. Poločasové skóre končí plichtou 31:31.

Ve druhém poločase se obraz hry příliš nezmění. Na hráčích  je vidět snaha, ale prostě to nejde. Velká krize přichází 3 minuty do konce, kdy prohráváme o 7 bodů a bez nadsázky řeknu, že nikdo v hale by si na nás nevsadil …  Naštěstí se probereme. Zvládneme velmi dobře poslední vteřiny zápasu a vývoj utkání otáčíme. Vyhráváme rozdílem 3 bodů, kdy ještě v závěru neproměňujeme 4 TH.

BŠ Tygři Praha – Ůstí nad Labem

125:34 (25:11, 68:23, 102:23)

Od úvodních minut jsme diktovali tempo zápasu, Soupeř nebyl schopen zastavovat naši rychlou hru. Všichni hráči hráli s chutí a aktivní hrou ničili soupeře, který často jen nevěřícně přihlížel. V zápase dostali dostatek prostoru všichni hráči a i se dobře prezentovali předvedenou hrou. Konečný rozdíl ve skóre se vyšplhal na 91 bodů, což v extralize není úplně obvyklé a my se po delší prodlevě můžeme zase těšit na řízky:-).

Ůstí nad Labem – BŠ Tygři Praha

37:69 (13:13, 19:31, 24:48)

Nepříjemná událost, kdy před utkáním vypadnul ze sestavy Honza (bolest kolene) a další nepříjemná ztráta, kdy při rozcvičování si podvrknul kotník Miky a zranění mu nedovolilo nastoupit do utkání. 
Do zápasu tedy nastoupila osmička hráčů (což je nejmenší možný počet k odehrání zápasu v této kategorii).

Bohužel hru, kterou jsme se prezentovali v předešlém dnu, jsme tentokrát nepředvedli. Malá rotace a velmi slabá úspěšnost v zakončení nedovolily takové hody jako v prvním zápase. Soupeř se v první čtvrtině držel na dostřel. Po 10 minutách svítilo skóre 13:13.

Druhou čtvrtinu jsme přeci jen zlepšili hru, ale stále nás brzdila velmi slabá úspěšnost v zakončení.

Poločasové skóre vyznělo o 12 bodů pro Tygry.

Druhý poločas jsme pomaličku navyšovali vedení, ale úspěšnost střelby nebyla stále dobrá. Bohužel se kluci nechali projevem otrávit, byla vidět herní rozladěnost. No nemůže být každý zápas posvícení, někdy i přes snahu se prostě nedaří. Zápas jsme vyhráli rozdílem 32 bodů. 

Do konce soutěže zbývá 6 zápasů. Tabulka je hodně vyrovnaná a ve zbývajících zápasech půjde o hodně. Musíme bojovat i bodovat, jestli máme pomýšlet na postup na MČR. 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *